Νίκησε και ξεκινά αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σούπερ Λιγκ Σουρωτή.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 51’ ο Μπιόρν Ένχελς και έτσι ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο σπίτι του, μετά το 4-1 επί της Λάρισας την 1η αγωνιστική.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» είναι στους 14 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον «δικέφαλο του βορρά» και βλέπουν πια με καλό μάτι την κορυφή.

Σε ένα κατάμεστο Καραϊσκάκη, οι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα, όπως συνηθίζεται άλλωστε σε αυτά τα ντέρμπι.

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο παρουσίασαν πάλι το πρόβλημα της δημιουργίας φάσεων και της μη τροφοδότησης του σέντερ φορ.

Το ματς

Ο Τάκης Λεμονής προχώρησε σε ροτέισον συγκριτικά με το ματς της Βαρκελώνης, με τους Σισέ και Ένχελς στο κέντρο της άμυνας και τους Φορτούνη και Ανσαριφάρντ βασικούς.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να επιτεθεί από τις πτέρυγες, με Μαουρίτσιο και Βιεϊρίνια προσπαθώντας να βρουν τους Μακ και Πρίγιοβιτς.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος του αγώνα, όμως είχε θέμα στη δημιουργία φάσεων και όσες δημιούργησε ήταν από ενέργειες του Φορτούνη πρωτίστως και του Πάρντο δευτερευόντως.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση με τις ομάδες να επιχειρούν κάποιες προσπάθειες, όπως το φάουλ του Φορτούνη στο 12’ που κατέληξε σε επιθετικό φάουλ στην προσπάθεια του Ένχελς.

Στο 15’ ο ΠΑΟΚ έφτασε στην πρώτη του τελική. Ο Ελ Καντουρί μπήκε από αριστερά, έδωσε στον Πρίγιοβιτς, όμως το πλασέ του ήταν εξαιρετικά άστοχο. Στο 18’ ο Λέοβατς έδωσε στον Μακ, ο οποίος χωρίς καλή ισορροπία πλάσαρε πάνω στον Προτό.

Στο 25’ μετά από φάουλ του ΠΑΟΚ, ο Πάρντο έφυγε στην αντεπίθεση κάνοντας διαδοχικές ντρίπλες, όμως μία από αυτές κόπηκε από τον Μάτος. Στο 28’ ο Πάρντο σέντραρε, ο Ένχελς κατέβασε με κεφαλιά στον Σισέ, όμως ο τελευταίος σούταρε πολύ ψηλά.

Στο 36’ ο Κούτρης μπήκε από αριστερά, πήγε να πλασάρει αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ο Ανδρούτσος μετά από σέντρα του Πάρντο έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ρέι. Στο 45’ ο Μαουρίτσιο σούταρε άστοχα.

Στο 51’ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Οφόε έβγαλε μπαλιά για το κεφάλι του Ρομαό, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ, κατέληξε τελικά στον Ένχελς ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 57’ ο Τρικαλινός χαφ, εκτέλεσε κόρνερ, αλλά ο Σισέ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο πλασέ του.

Στο 66’ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ, και ο Ζαμπράνο έπιασε μια κεφαλιά που έφυγε εκτός.

Στο 71’ μετά από φάουλ του ΠΑΟΚ, ένα γέμισμα κατέληξε στον Μάτος, ο οποίος έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 81’ ο Μάριν έκανε εξαιρετική ενέργεια από αριστερά, όμως το γέμισμά του κόπηκε σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Προτό αποσόβησε επίθεση του ΠΑΟΚ.

Στο 89’ ο Σισέ έσωσε πάνω στη γραμμή πλασέ του Βαρέλα.

Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να σκοράρουν κάνοντας κάποιες φάσεις, ιδιαίτερα με φάουλ και κόρνερ, ωστόσο η ανασταλτική λειτουργία των Πειραιωτών τους απέτρεψε.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Ένχελς, Ρομαό, Οφόε, Πάρντο, Ανδρούτσος (69’ Μάριν), Φορτούνης (85’ Ζντιέλαρ), Ανσαριφάρντ (88’ Τζούρτζεβιτς)

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Λέοβατς (79’ Μπίσεσβαρ), Ζαμπράνο, Βαρέλα, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο (62’ Σάκχοφ), Βιεϊρίνια, Μακ (69’ Κάμπος), Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς